Blog

Zasady działania kabin infrared

Sauny infrared, czyli sauny na podczerwień to już nie nowość, ale wciąż mało osób wie w jaki sposób działają oraz jakie mogą przynieść korzyści. Wiele osób nie wie także, że mogą z nich korzystać także ci, dla których korzystanie z tradycyjnej sauny nie jest zalecane. Przeczytaj więcej o saunach infrared.

Dla kogo przeznaczona jest sauna infrared?

Przede wszystkim, zanim skorzystasz z jakiejkolwiek sauny, zasięgnij porady lekarskiej i upewnij się, że nie cierpisz na żadne schorzenie, które mogłoby stanowić przeciwwskazanie do przebywania w niej. Choć mówimy tutaj o przeciwwskazaniach czy sytuacjach kiedy korzystanie z sauny na podczerwień jest dopuszczalne, nie możesz traktować tego wpisu jako poradę lekarską, gdyż mogłoby Cię to narazić na niebezpieczeństwo.

Tyle tytułem wstępu. A teraz kilka słów o tym, dla kogo wskazana jest sauna na podczerwień. Sprawdzi się w przypadku bólów kręgosłupa, w tym dyskopatii, chorób zwyrodnieniowych starów, stanów pourazowych narządu ruchu, ale także przy zaburzeniach krążenia obwodowego, cukrzycy, czy otyłości. Do ogrzewania ciała zamiast tradycyjnych pieców, wykorzystywane są tutaj promienniki podczerwieni, dzięki czemu temperatura wewnątrz kabiny jest niższa, niż w tradycyjnej saunie fińskiej, czy parowej. Osiąga ok. 45-55 st. C. To z tego właśnie względu mogą z niej korzystać na przykład osoby starsze oraz dzieci.

Jak działa sauna na podczerwień?

Podobnie jak w saunie tradycyjnej, kabina sauny na podczerwień, wykonana jest z naturalnego drewna. Zamontowane w tej kabinie są ceramiczne lub kwarcowe promienniki podczerwieni, które emitują promieniowanie podczerwone długofalowe (IN-C) oraz promieniowanie podczerwone średniofalowe (IR-B), a w przypadku promienników kwarcowych także krótkofalowe (IR-A). Te urządzenia zamieniają energię w ciepło, które ogrzewa ciało osoby znajdującej się w kabinie. Promieniowanie podczerwone wnika w głąb ciała na ok. 3 cm i w ten sposób nagrzewa i rozluźnia mięśnie. Promieniowanie krótkofalowe ma zdolność wnikania nawet w głębsze warstwy tkanki podskórnej.

Sesja w saunie infrared powinna trwać ok. 30 minut i można ją powtarzać raz w tygodniu lub częściej, ale nie więcej niż trzy razy w tygodniu. Sauna ma działanie nie tylko relaksujące i prozdrowotne, ale wręcz lecznicze, dlatego warto skorzystać z kilku sesji, w równych odstępach czasu. Przygotowanie nie jest potrzebne, wystarczy przyjść tak, jak do tradycyjnej sauny, bez klapek, w ręczniku – warto mieć również ręcznik pod stopy. Przed seansem nie należy jeść, trzeba się natomiast umyć, co usprawni oddychanie skóry. Po seansie należy się wytrzeć i można się schłodzić pod letnim, ale nie zimnym prysznicem.

Na co pomaga sauna infrared? Kiedy należy, a kiedy nie należy z niej korzystać?

Korzystanie z sauny infrared przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn. Redukuje też nadmiar tkanki tłuszczowej i sprzyja odchudzaniu. Ogrzewając mięśnie i stawy leczy bóle mięśniowe, kontuzje i choroby stawów. Dzięki redukcji napięcia mięśniowego pomaga zmniejszyć stres. Przyspiesza regenerację skóry, poprawia jej koloryt i gładkość, redukuje trądzik, a także przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.

Oczywiście, tak jak wszystkie sauny i inne zabiegi kosmetyczne i medyczne, tak i stosowanie sauny infrared wiąże się z przeciwwskazaniami. Jest nim na przykład ciąża i menstruacja, ale także niestabilne ciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy czy nadnerczy, udar, choroby płuc i serca. Lista przeciwwskazań jest dość długa i pewnie nie wymieniliśmy wszystkich, dlatego jeszcze raz podkreślamy – przed skorzystaniem z którejkolwiek sauny, należy poradzić się lekarza.