Blog

Jak dobrać wymiary sauny?

Rozmiary saun

Budując dom, urządzając ogród, właściciele domów coraz częściej decydują się na budowę sauny. W przypadku sauny do „domowego stosowania” podobnie jak w przypadku saun publicznych musimy kierować się nie tylko ergonomią pomieszczenia, ale również komfortem użytkowników kąpieli w saunie. Znamy już orientacyjne koszty budowy sauny, przebieg jej budowy, przyszła pora dobrać optymalny wymiar sauny. Poznajmy zasady, jakimi warto kierować się, przystępując do budowy sauny.

Sauny do użytku domowego spełniają zupełnie inną funkcję niż sauny komercyjne. Tu nie musimy prowadzić żadnych skomplikowanych obliczeń, czy też założeń statystycznych, na podstawie których określimy oczekiwany średni poziom obłożenia i dobierzemy dopiero wymiary pomieszczenia na saunę. Budują saunę dla siebie i swoich bliskich kierujmy się wygodą, komfortem korzystania z niej.

Czy istnieją minimalne wymiary saun?

W przypadku budowy saun domowych najważniejszy jest komfort osób, osoby ostatecznie korzystającej z sauny. W ten sposób podchodząc do sprawy, mogłoby się wydawać, że obowiązuje dowolność przy wyborze wielkości kabiny. Jednak nasza praktyka, doświadczenie pokazuje, że jest pewien standard wymiarów, poniżej których np. szukając oszczędności, nie warto schodzić.

Wymiary sauny zależą od:

  • liczby osób, które będą jednocześnie korzystały z sauny,
  • ilością dysponowanego miejsca,
  • sposobu korzystania z kąpieli w saunie (pozycja siedząca czy leżąca).

Biorąc pod uwagę powyższe punkty odniesienia, przyjmuje się, że dla optymalnego komfortu osoby korzystającej z sauny w pozycji siedzącej należy przyjąć minimum 60 cm długości ławki, w przypadku pozycji leżącej zaleca się długość 200 cm na osobę.

W przypadku określania głębokości siedziska, ławy nie zaleca się siedzisk węższych niż 60 cm. Określając wysokość pomieszczenia na saunę, należy przyjąć optymalną wysokość wnętrza na poziomie 200-210 cm, dzięki czemu nawet na górnych ławach swobodnie będzie można korzystać w pozycji siedzącej.

W ten sposób łatwo jest obliczyć, że minimalne wymiary sauny zapewniające komfortowe korzystanie z przydomowej sauny dla czterech osób będą wynosiły około w 1,6 × 2 × 2 m. Jeśli dajmy na to, sauna ma być używana jednocześnie przez jedną osobę, minimalne wymiary pomieszczenia to 2 m2.

Czy minimalny wymiar sauny 1,6 × 2 × 2 m wystarczy?

Pytanie, czy sauna tych wymiarów jest wystarczająca, oczywiście każdy z użytkowników powinien sobie zadać sam. Nasza praktyka pokazuje jednak, że jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, jest to minimalna rekomendowana wielkość kabiny przy założeniu, że będzie z niej korzystać rodzina czteroosobowa. Ciekawą opcją dla osób, których mała ilość przestrzeni wstrzymuje decyzję o rozpoczęciu sauny, jest rozważenie zakup kabin, saum infrared. Wśród nich dostępne są modele, które zajmują zdecydowanie poniżej 2 m2 powierzchni.