Blog

Jaką wybrać saunę – suchą, combi czy infrared?

sauna

Korzystanie z sauny daje wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim pozwala usunąć toksyny i metale ciężkie z organizmu, wpływa na szybszą przemianę materii, pozwala się zrelaksować i wyciszyć, a także poprawia stan skóry i wzmacnia układ odpornościowy. Wiele osób chcąc rozpocząć swoją przygodę z sauną, zastanawia się jednak, jaki jej rodzaj będzie najkorzystniejszy. Jaką saunę wybrać: suchą, combi czy infrared? I czym się charakteryzują te trzy opcje? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Sauna sucha, combi i infrared – co warto wiedzieć?

Na początek warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się wszystkie trzy opcje.

Pierwszy rodzaj sauny, czyli sauna sucha, nazywana też fińską, to miejsce, w którym panuje wysoka temperatura, ale niska wilgotność powietrza (wynosi ona jedynie 15%). Konstrukcja sauny wykonana jest z drewna, takiego jak m.in. świerk skandynawski, osika bezsęczna, jodła kanadyjska, cedr kanadyjski, olcha, czy abachi. Tradycja jej wykorzystywania pochodzi – jak sama nazwa wskazuje – z Finlandii, jednak obecnie sauna sucha cieszy się popularnością na całym świecie. Należy pamiętać, że ze względu na wysoką temperaturę, w saunie fińskiej można przebywać maksymalnie trzydzieści minut, a także, że konieczne jest wcześniejsze przyzwyczajenie organizmu.

Kolejny rodzaj to sauna combi, czyli sauna hybrydowa, w której można zażywać zarówno kąpieli suchych, jak i parowych. Jest to możliwe dzięki konstrukcji przypominającej saunę fińską oraz dzięki zastosowaniu dodatkowego generatora pary, który umożliwia rozszerzenie dostępnych funkcji.

Z kolei kabina infrared to alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny. Konstrukcja ta bazuje na energii cieplnej wytwarzanej przez podczerwień, dzięki czemu jest bezpieczna, ale niezwykle skuteczna.

Jaki rodzaj sauny wybrać?

Jaki więc rodzaj sauny warto wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych oczekiwań, potrzeb i stanu zdrowia. Np. jeśli korzystanie z tradycyjnej sauny obciąża nasz organizm, najlepszą opcją będzie sauna infrared. Dzięki swojej charakterystyce sauna ta jest bezpieczna dla zdrowia, a jednocześnie przyczynia się do zminimalizowania stanów zapalnych, zmniejszenia bólu, a także szybszego wyleczenia różnego typu uszkodzeń organizmu. Dodatkowo w kabinie infrared można się zrelaksować i spalić tkankę tłuszczową, a jednocześnie pokonać zmęczenie, zmniejszyć napięcie mięśniowe, a nawet wyleczyć zwyrodnienie stawów.

Z kolei dla fanów klasyki polecana jest przede wszystkim sauna fińska, czyli sauna sucha, która oczyszcza z toksyn, rozluźnia, zmniejsza odczuwany stres, poprawia krążenie, poprawia pracę serca, normuje ciśnienie, a jednocześnie wspiera stawy i proces odchudzania. 

Trzecia opcja, czyli kabina combi dedykowana jest przede wszystkim dla osób, które cenią uniwersalność i chcą korzystać z obu opcja, w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki zastosowaniu generatora pary konstrukcja ta sprawdzi się nawet w przypadku osób, które źle znoszą wysoką temperaturę.