Blog

Z jakiego drewna wybrać saunę?

sauna

Drewno to materiał budowlany wykorzystywany już od wieków. I nic w tym dziwnego! Surowiec ten wykazuje niezwykłe właściwości i liczne zalety, dzięki czemu jest uniwersalny i może stać się bazą dla wysokiej jakości konstrukcji. Drewno jest materiałem, który nadaje się także do budowy sauny. Z jakiego konkretnie gatunku wykonywana jest ta konstrukcja? I dlaczego to właśnie te rodzaje drewna zasługują na szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie zalety wykazuje drewno?

Dlaczego drewno jest tak cennym materiałem? Jego zalety są bardzo liczne, a w zależności od konkretnej dziedziny można położyć nacisk na nieco inne kwestie. Do głównych plusów tego surowca należy jednak dobra izolacja termiczna, duża wytrzymałość, uniwersalność i możliwość tworzenia różnego typu konstrukcji, a także szybkość i łatwość obróbki. Drewno jest też materiałem przyjaznym dla środowiska, a jego pozyskiwanie może odbywać się w sposób zrównoważony i korzystny dla natury. Dodatkowo drewniane konstrukcje są bezpieczne dla ludzi, a ich estetyka zachwyca mimo upływu czasu. 

Z jakiego drewna tworzona jest sauna?

Do budowy ścian sauny najczęściej wykorzystywane są odżywiczone gatunki wolno rosnących drzew iglastych. Czynnik ten jest bardzo ważny, ponieważ zawarta w materiale żywica, pod wpływem wysokiej temperatury może wydostawać się na zewnątrz, powodując ryzyko poparzenia. Jedne z najbardziej polecanych gatunków to świerk skandynawski, skandynawska sosna bezsęczna, jodła, cedr kanadyjski, a także modrzew.

Z jakich materiałów powinny być tworzone dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak ławki, siedziska, oparcia, czy zagłówki? Pomoce te mogą być wykonane z drzew liściastych, takich jak m.in. osika palona, abachi, czy egzotyczna samba. Są to gatunki, które słabo przewodzą ciepło i nie nagrzewają się, dzięki czemu gwarantują komfort i bezpieczeństwo.

Należy także pamiętać, że drewno dedykowane do tworzenia sauny musi opierać się działaniu pleśni i grzybów. Ważnym czynnikiem jest również aromat materiału, dzięki któremu korzystanie z sauny staje się jeszcze bardziej relaksujące. Co więcej, drewniane elementy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Sauna to przecież miejsce relaksu i wypoczynku, gdzie działają wszystkie nasze zmysły.

Jeśli chcesz wykorzystać wszystkie zalety, jakie daje korzystanie z sauny, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty. Do budowy wykorzystujemy różne gatunki wyselekcjonowanego drewna, takie jak świerk skandynawski, osika bezsęczna, osika bezsęczna termo, jodła kanadyjska, cedr kanadyjski, olcha, a także egzotyczne abachi. Dodatkowe wyposażenie m.in. w postaci ławek, wykonujemy z drewna abachi, abachi termo oraz osiki.