Blog

Jakie są zasady poprawnego saunowania?

dwie kobiety w saunie

Korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści. Saunowanie wzmacnia odporność, usprawnia krążenie krwi, pomaga spalać kalorie oraz oczyszczać skórę z toksyn. Poza tym jest to bardzo relaksująca czynność. Z sauny trzeba korzystać w sposób prawidłowy, aby sobie nie zaszkodzić i by osiągnąć maksymalne korzyści wynikające z saunowania. Ważne jest również poszanowanie innych osób korzystających z sauny w tym samym czasie.

Najważniejsze zasady saunowania

Aby rozpocząć korzystanie z sauny, należy mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Nie mogą z niej korzystać osoby z chorobami serca, z nadciśnieniem, chorą tarczycą, epilepsją oraz po udarze. Kobiety ciężarne i dzieci również nie powinny przebywać w saunie.

Korzystając z sauny najlepiej wykonać 2 – 3 cykle składające się z kąpieli w saunie, schłodzenia ciała pod prysznicem lub w basenie i odpoczynku.

Ostatni posiłek powinno się zjeść maksymalnie godzinę przed wejściem do sauny. Przed saunowaniem należy załatwić potrzeby fizjologiczne.

Bardzo ważną kwestią jest ściągnięcie biżuterii i zegarka. W saunie nie można mieć również stroju kąpielowego, ponieważ sztuczny materiał może poparzyć skórę. Poza tym taka tkanina utrudnia proces nagrzewania się ciała.

Przed wejściem do sauny konieczne jest umycie ciała wodą i mydłem pod prysznicem i wytarcie się do sucha.

Jak zachowywać się w różnych rodzajach saun?

Istnieją różne rodzaje saun. Jedną z najpopularniejszych jest sauna sucha. Maksymalny czas przebywania w niej wynosi 15 minut. Przebywanie w saunie suchej należy zaczynać od najniższej ławki i następnie przesiadać się na wyższe. Im niżej, tym chłodniejsze jest powietrze. Pod każdą część ciała, która ma kontakt z drewnem sauny, należy położyć ręcznik.

Drugim popularnym rodzajem sauny jest sauna parowa. Po wejściu do niej należy spłukać wodą z węża miejsce, na którym planuje się usiąść. W tej łaźni najlepiej przebywać zupełnie nago. Przed wyjściem ponownie należy opłukać siedzisko wodą. Po opuszczeniu sauny powinno się schłodzić ciało pod prysznicem, rozpoczynając od nóg, a kończąc na głowie. Po saunowaniu koniecznie trzeba uzupełnić płyny.