Blog

Jak sauna na podczerwień wpływa na regenerację mięśni?

sauna na podczerwien

Sauna jest świetnym sposobem na relaks i zwiększenie odporności organizmu. Jednak nie każdy może korzystać z tradycyjnych rodzajów sauny, w których panują bardzo wysokie temperatury. Sauną, z której mogą korzystać osoby starsze i dzieci jest sauna na podczerwień. Temperatura w tej saunie jest nie wyższa niż 60 stopni. Mimo to ma bardzo dobry wpływ na zdrowie osób korzystających z niej.

Działanie sauny na podczerwień na mięśnie po treningu

Sauna na podczerwień, inaczej zwana sauną infrared ma korzystny wpływ na ciało. Działa wytwarzając energię cieplną przez promienie podczerwone. Wnikają one na ok. 3-4 cm w głąb skóry. W medycynie od lat promienie podczerwone stosowane są w leczeniu bólu, stanów zapalnych i pourazowych.

Dzięki wysokiej temperaturze korzystanie z sauny infrared przyczynia się do odżywienia i regeneracji mięśni. Dzieje się to przez rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszeniu krążenia krwi. Poza tym wysoka temperatura prowadzi do rozluźnienia ciała, co pomaga w łagodzeniu bólu mięśni. Sauna na podczerwień dodatkowo pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych. To wszystko sprawia, że sauna nadaje się doskonale do regeneracji mięśni u osób, które trenują. Należy z niej korzystać w dni wolne od treningów, a nie zaraz przed lub po ćwiczeniach, aby dodatkowo nie odwadniać organizmu, który jest zmęczony wysiłkiem.

Leczenie chorób za pomocą sauny na podczerwień

Sauna działa bardzo korzystnie na osoby odczuwające dolegliwości ze strony mięśni i stawów. Jest skuteczna w łagodzeniu objawów zapaleń i bóli stawów, rwy kulszowej, napięć mięśniowych, czy nerwobóli. Poza tym sauna zwiększa wydajność i częstotliwość akcji serca, dzięki czemu pomaga ludziom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Sauna infrared działa skutecznie na gubienie nadmiarowych kilogramów, więc jest pomocna dla osób, które walczą z nadwagą. Kolejną jej zaletą jest skuteczne łagodzenie problemów skórnych. Pomaga osobom borykającym się z pokrzywką, trądzikiem czy zatkanymi porami. Dzięki temu skóra staje się gładka i oczyszczona.