Blog

Orientacyjne koszty budowy sauny

Koszty i przeciwwskazania korzystania z sauny

Sauna w domu to świetny pomysł, jeżeli chcemy się zrelaksować w przyjemnym pomieszczeniu i bez konieczności wychodzenia z domu na siłownię lub do SPA. Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują montaż saun na wymiar. Dowiedz się, jakie są koszty wybudowania takiego pomieszczenia w danym miejscu.

 

Jaki montuje się sauny w domu?

Zamontowanie sauny w swoim domu nie jest skomplikowane. Wystarczy wolne pomieszczenie, które można zagospodarować. Firmy, które zajmują się budową i montażem saun, oferują szeroki zakres usług. Na początek tworzy się projekt według miejsca i potrzeb klienta, następnie przedstawia się indywidualny kosztorys budowy, a na końcu buduje się właściwe pomieszczenie. Firma zagwarantuje także odpowiednie wyposażenie i uruchomienie całego systemu. 

 

Sam montaż zajmuje około jednego dnia, lecz to zależy głównie od rozmiarów pomieszczenia. Najbardziej popularna jest sauna fińska, czyli taka, która nie wydziela pary. Temperatura powietrza wynosi od 85 do nawet 120 stopni Celsjusza, przy niskiej wilgotności (ok. 10%). Wysoka temperatura generowana jest zazwyczaj przez piec elektryczny wyłożony specjalnymi kamieniami, których nie polewa się wodą.  

 

Koszty i przeciwwskazania korzystania z sauny

Koszt budowy sauny fińskiej w domu może się różnić w zależności od rozmiarów pomieszczenia i wyposażenia oraz indywidualnych potrzeb klienta. Mała sauna ze średnim wyposażeniem to koszt ok. 6-7 tysięcy złotych, natomiast większe, z lepszym wyposażeniem muszą być odpowiednio droższe. Przed podjęciem decyzji o wybudowaniu takiego pomieszczenia należy odwiedzić lekarza, aby ten wybadał wszelkie przeciwwskazania, ponieważ o ile kąpiel parowa jest zdrowa i działa korzystnie na ciało, to może wyrządzić szkodę osobom, które cierpią na określone choroby.