Porady

Kultura saunowania Jak korzystać z sauny?

Sauny fińskie są coraz popularniejsze. Spotykamy je w ośrodkach SPA, hotelach, pensjonatach oraz w prywatnych domach. Tak jak każe miejsce, również sauna rządzi się swoimi prawami i zasadami, których należy przestrzegać. Jak zatem właściwie korzystać z sauny?

Jak się przygotować do saunowania?

Przygotowując się do skorzystania z sauny należy wziąć prysznic. Nawet, jeżeli zrobiliśmy to wcześniej, w domu, jest to niezbędne. Wysoka temperatura w saunie sprawia, że pocąc się, pozbywamy się toksyn z organizmu. Po prysznicu, wycieramy dokładnie skórę do sucha.

Przed wejściem do sauny fińskiej warto przygotować ceber z wodą. Dla lepszego efektu, warto dolać do niego kilka kropel specjalnego aromatu np.: eukaliptusowego i skorzystać z aromaterapii.

Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe, zapytaj lekarza, czy nie są one przeciwwskazaniem do korzystania z sauny!

W czym do sauny?

W saunach fińskich obowiązują strefy beztekstylne. Oznacza to, że z sauny powinno się korzystać nago. Korzystając z sauny np.: na basenie, trzeba pamiętać, żeby nie wchodzić do niej w stroju kąpielowym. Mokry strój może spowodować oparzenia na ciele! Przed korzystaniem z sauny należy również zdjąć biżuterię i zegarek.

Wchodząc do sauny fińskiej, obuwie zostawiamy na zewnątrz. W saunie siadamy na ręczniku. Pamiętajmy również, żeby podłożyć ręcznik również pod stopy. Zapobiega to wchłanianiu naszego potu w deski.

Seans w saunie

Przebywając w saunie fińskiej powinniśmy się przede wszystkim zrelaksować. Po wejściu do sauny, warto przekręcić klepsydrę, która odmierzy długość seansu. Tuż przed zakończeniem polewamy kamienie kilkoma chochlami wody z cebra. Spowoduje to zmianę wilgotności i odczuwalnej temperatury.

Po wyjściu z sauny obowiązkowo schładzamy ciało, zaczynając od partii najdalej położonych od serca. Można w tym celu wykorzystać natrysk, specjalne wiaderko lub balię z wodą.

Teraz czas na odpoczynek. Powinniśmy odpocząć przynajmniej tyle czasu, ile spędziliśmy w saunie. Najczęściej przy saunach są przygotowane specjalne miejsca, w których można zrelaksować się na leżaku czy posłuchać muzyki.

Zaleca się, żeby jeden cykl saunowania składał się z trzech 15 minutowych pobytów w saunie, oddzielonych przerwami na relaks.