Blog

Jakie są cechy charakterystyczne dla sauny fińskiej?

Sauna fińska

Charakterystyka sauny fińskiej

Sauna sucha to element fińskiej tradycji. W tym chłodnym kraju istnieje ponad trzy miliony prywatnych saun. Dzięki temu, że to doskonały sposób na detoksykację organizmu, obywatele Finlandii chętnie tworzą sauny w swoim własnym mieszkaniu. Ekstremalne warunki – bardzo wysoka temperatura oraz niewielka wilgotność powietrza sprawia, że należy umiejętnie korzystać z dobroci sauny fińskiej. Czym charakteryzuje się ten rodzaj detoksykacji?

Sauna fińska – ogólna charakterystyka

Dobroczynne właściwości sauny fińskiej zostały odkryte już w starożytności. Zapoczątkowana w Finlandii szybko znalazła popularność na całym świecie. Maksymalna temperatura panująca w saunie fińskiej to 120°C, natomiast wilgoć  wynosi tylko 10%. Tak trudne warunki sprawiają, że w tym pomieszczeniu należy przebywać nie dłużej niż 30 minut. Osoby, które pierwszy raz korzystają z sauny fińskiej, powinny odpowiednio przyzwyczajać organizm. Najlepiej zacząć od kilku minut i przedłużać je z każdym kolejnym seansem. Jak działa sauna fińska? W środku tego surowego, drewnianego pomieszczenia znajduje się piec ogrzewający kamienie, które nie są polewane wodą.

Zalety sauny fińskiej

Sauna fińska pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Wysoka temperatura w znaczący sposób przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, a przy tym zwiększenia czynności serca. Jej dodatkowymi zaletami są: oczyszczanie organizmu z toksyn znajdujących się w organizmie oraz pobudzanie układu odpornościowego. Sauna fińska poprzez przyspieszanie metabolizmu przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki. Nie wspominając już o właściwym relaksowaniu mięśni i jej odstresowującym działaniu. Ten rodzaj sauny doskonale nadaje się dla osób mających problemy z kręgosłupem, poruszaniem się, bólami stawów i zjawiskiem nerwobólów.