Korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści, jeśli zapamiętamy kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, osoby przewlekle chore, szczególnie te, mające problemy z układem krwionośnym oraz otyłością, powinny skonsultować się z lekarzem przed decyzją wizyty w saunie. Kolejną ważną rzeczą jest rozsądne planowanie pobytu w łaźni. Należy tutaj zwrócić uwagę na wystarczające nawodnienie, odpowiedni czas sesji oraz higienę i zasady etyczne, często podane w regulaminie. Skoro spełniliśmy warunki, dowiedzmy się, jakie profity na nas czekają.
Top 6 zalet korzystania z sauny
W hotelu, pensjonacie czy nawet we własnym domu możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami sauny. Niezależnie od kategorii, mają one w większości wspólne zalety, do których zaliczamy:
- Usuwanie toksyn – wraz z potem organizm pozbywa się substancji toksycznych, takich jak: bisfenol A, metale ciężkie (arsen, kadm, ołów), powodujące choroby nowotworowe i niepłodność czy zaburzające pracę mózgu.
- Termoterapię – jeśli lekarz nie wyrazi zastrzeżeń, korzystanie z sauny może wpływać leczniczo na choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia rytmu serca czy niedrożność tętnic wieńcowych.
- Przyspieszenie metabolizmu – organizm musi uporać się ze wzrostem ciepłoty ciała, a po skończonej sesji wyregulować temperaturę, dzięki czemu nasilają się procesy spalania.
- Poprawę kondycji skóry – wraz z wydzielaniem potu pozbywamy się substancji mających negatywny wpływ na jakość naszej skóry.
- Wzmocnienie odporności – badania wykazały, że regularne korzystanie z sauny zapobiega przeziębieniom oraz wspomaga ukrwienie komórek.
- Poprawę jakość snu – przebywanie w saunie odpręża i redukuje stres, co eliminuje problemy z zasypianiem.
- Relaks – wydzielany podczas sesji hormon szczęścia, serotonina, uspokaja i wycisza organizm, co może być pomocne, na przykład, w walce z depresją.