Sauna wykorzystywana jest już od setek lat. Obecnie jej potencjał jest odkrywany na nowo. I bardzo dobrze! Korzystanie z niej ma bowiem doskonałe działanie na cały nasz organizm. Jakie korzyści możemy odnieść? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jak sauna działa na organizm?
Korzystanie z sauny daje bardzo liczne właściwości prozdrowotne, takie jak m.in. obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie cholesterolu całkowitego, redukcja stanów zapalnych obecnych w organizmie, a także ogólna poprawa odporności i uzyskanie dobrego samopoczucia. Inne korzyści to m.in. działanie antyoksydacyjne, polepszenie działania układu krążeniowo-oddechowego, polepszenie pracy układu nerwowego, zwiększenie poczucia odprężenia, zmniejszenie sztywności tętnic, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Nasz organizm przebywając w saunie zaczyna się pocić, co prowadzi do utraty sodu, a także do szybkiego eliminowania toksyn z organizmu. Sauna np. sauna fińska jest polecana również jako sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych (np. mięśni, stawów), poprawę ukrwienia skóry, zmniejszenie zmęczenia i napięcia emocjonalnego. Działa skutecznie nawet w przypadku stanów depresyjnych.
Korzystanie z sauny – o czym warto pamiętać?
Należy jednak zaznaczyć, że aby odnieść wspomniane korzyści, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Pierwsza z nich dotyczy tego, że kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z sauną należy zadbać o przyzwyczajenie organizmu do nowych warunków. Konieczne jest również właściwe nawodnienie oraz uważne przeczytanie regulaminu konkretnej sauny.
Co ważne, istnieje liczna grupa osób, które nie powinny korzystać z sauny. Chodzi m.in. o osoby z chorobami zakaźnymi, ze zdiagnozowanym guzem mózgu, padaczką, jaskrą, a także z niektórymi poważnymi chorobami skóry.