Blog

Jak korzystanie z sauny wpływa na napięciowe bóle głowy?

kobieta z bólem głowy w saunie

Korzystanie z sauny ma bardzo długą tradycję i przynosi wiele korzyści. Jednak czy taka forma relaksu jest zalecana w przypadku napięciowych bólów głowy? I czym w ogóle są takie bóle? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest tzw. napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy to jeden z najczęstszych rodzajów bólów głowy, który odczuwają Polacy. Jest zlokalizowany przede wszystkim w okolicy czoła i skroni, a niekiedy obejmuje też całą głowę. Oprócz bólu schorzeniu towarzyszą takie objawy, jak m.in. zaburzenia snu, napięcie emocjonalne, zespół chronicznego zmęczenia, nadwrażliwość na hałas, a nawet nudności, wymioty i światłowstręt.

Niestety napięciowy ból głowy wciąż jest często bagatelizowany – zarówno przez osoby, które go doświadczają, jak i przez lekarzy. Poprawa samopoczucia wymaga holistycznego podejścia i pracy z całym organizmem. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by poczuć się lepiej. Jednym z nich jest sauna np. sauna fińska.

Czy sauna pomaga w napięciowym bólu głowy?

Sauna jest polecana dla osób, które zmagają się z napięciowym bólem głowy. Panująca w niej temperatura i wilgotność sprawiają bowiem, że całe ciało ulega rozluźnieniu, krew krąży szybciej, a wszelkie stany zapalne i bólowe się zmniejszają.

Korzystanie z sauny pozwala uporać się z przyczyną dolegliwości bólowych. Odwraca codzienny stres, przemęczenie i szybkie tempo życia, czyli czynniki, które prowadzą do niekorzystnych zmian w organizmie.

Co ważne, istnieją badania, które poświadczają dobroczynne właściwości sauny w kwestii leczenia napięciowych bólów głowy. Na uwagę zasługują m.in. badania opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine. Przeprowadzone testy pokazały, że po kilku tygodniach korzystania z sauny większość uczestników cieszyła się lepszym samopoczuciem i mniejszym bólem.