Sauna to pomieszczenie, które charakteryzuje się wysoką temperaturą. Może towarzyszyć jej także wysoka wilgotność – jednak zależy to od rodzaju sauny. Kąpiel w saunie jest jednym z zabiegów terapeutycznych, który stanowi metodę profilaktyczną. Dzięki wysokiej temperaturze podnosi się ciepłota ciała człowieka, a co za tym idzie w saunie ginie wiele chorobotwórczych bakterii i wirusów. Pobyt w łaźni tego typu ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie. Z ludzkiego ciała wraz z potem usuwane są toksyny, co poprawia kondycję skóry oraz pomaga w lepszym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Systematyczne uczęszczanie do sauny może zwiększyć również odporność na przeziębienie. Co więcej, wspomaga leczenie drobnych schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, zapalenia zatok oraz napięcia mięśni i stawów. Skorzystanie z sauny należy jednak skonsultować z lekarzem, który doradzi, kiedy kąpiel w saunie jest wskazana.
Rodzaje saun i ich przeznaczenie
Sauny to pomieszczenia, które różnią się przede wszystkim warunkami, jakie w nich panują. W skład tych czynników różniących konkretne typy saun wchodzi temperatura powietrza oraz poziom wilgotności. Konsekwencją jest inny wpływ na organizm osoby, korzystającej z sauny. Sauna fińska, znana także pod pojęciem sauny suchej charakteryzuje się najwyższą temperaturą, która może sięgać nawet do 120 stopni Celsjusza. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ciśnienia krwi, co może wpływać na zwiększenie czynności serca. Z tego względu sauna fińska polecana jest osobom po przebytym zawale.
Jedną z odmian sauny suchej jest także sauna solna, w której zastosowane zostały solanki morskie oraz halit. Inhalacja solna sprawia, że jest to korzystne rozwiązanie dla osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych. Z kolei sauna mokra to pomieszczenie, w którym wytwarzana jest para wodna poprzez podlewanie kamieni wodą. Temperatura i wilgotność jest regulowana natomiast w łaźni rzymskiej, czyli saunie parowej. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się także sauna na podczerwień, znana także jako Infrared, która działa dzięki emisji promieni podczerwonych.