Sauny Fińskie

Sauna fińska

Historia sauny fińskiej sięga dwóch tysięcy lat wstecz. Finowie, którzy ją wymyślili, tworzyli wówczas jamy w ziemi ogrzewane piecem. Źródłem ciepła były wówczas gorące kamienie. Jamy służyły przodkom Finów za mieszkania, ale także za łaźnie, ponieważ gdy tylko studzili kamienie w piecu zimną wodą lub śniegiem, wytwarzała się para. Wypełniała ona całe pomieszczenie. Dlatego, że piece nie miały kominów, w ziemiance rozpraszały się również dym i sadze, stąd saunę fińską nazywa się także sauną dymną lub suchą.

Obecnie sauny fińskie przyjmują nieco inne, czasem bardzo designerskie formy. Pojawiają się one zarówno w domach, jak i w obiektach o różnym przeznaczeniu. Budowa sauny fińskiej wcale nie jest tak drogim przedsięwzięciem, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać, że każdy użytkownik i obiekt ma nieco inne wymagania. Z tego powodu przed przystąpieniem do realizacji zlecenia konieczne jest ustalenie jego szczegółów i dopasowanie dokładnej charakterystyki sauny do potrzeb danego klienta. W tym celu zapraszamy do skontaktowania się z naszą firmą.

Jakie korzyści mają kąpiele w suchej saunie?

Otoczenie w saunie fińskiej charakteryzuje się wysoką temperaturą (pomieszczenie nagrzewa się nawet do 110oC) oraz niezwykle niską wilgotnością powietrza (poziom wilgotności wynosi nie więcej niż 15%). Warunki, które panują w saunie, powodują, że organizm oczyszcza się z toksyn, a człowiek rozluźnia się i odstresowuje. Regularne korzystanie z sauny fińskiej wpływa też na poprawę krążenia, pracę serca i unormowanie skoków ciśnienia. Wizyty w miejscach tego typu zalecane są m.in. osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, napięciem mięśni i znajdującym się pod kontrolą lekarza nadciśnieniem. Co ciekawe, korzystanie z suchej sauny powoduje również spalanie kalorii, wspomagając odchudzanie.

Kąpiele w suchej saunie są korzystne, ale nie dla wszystkich. Powinny ich unikać osoby przewlekle chore i na stałe przyjmujące leki. Nie zaleca się wizyt w saunie także kobietom w ciąży, osobom chorym na hemofilię i osobom posiadającym implanty zębowe. Z sauny fińskiej należy korzystać nie dłużej niż 15 minut i nie częściej jak raz w tygodniu – takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Saunowego. Po kąpieli należy schłodzić ciało i uzupełnić płyny.

Sauny fińskie na wymiar

Saunę fińską zazwyczaj buduje się z drewna. Jest to materiał w pełni odporny na działanie wysokiej temperatury. Wybierając naszą ofertę, zyskasz saunę fińską na wymiar, wykonaną z jednej z wybranych boazerii drewnianych. Może to być:

• świerk skandynawski,
• osika bezsęczna,
• osika bezsęczna termo,
• jodła kanadyjska,
• cedr kanadyjski,
• abachi.

Każdy gatunek drewna ma nieco inny kolor czy usłojenie, jeśli zależy Ci, by sauna fińska była utrzymana w konkretnym designie, warto zwrócić uwagę na wygląd tego surowca. Dobrym pomysłem jest dopasowanie go również do innych pomieszczeń, szczególnie gdy sauna ma być elementem całej strefy SPA. Jeśli nie wiesz, jaki gatunek drewna sprawdzi się najlepiej, doradzimy Ci odnośnie wyboru.

W saunie musi znaleźć się również wiele innych elementów, które pozwalają na jej wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem. Każda sauna fińska jest wyposażona w ławki. Tworzy się je z takich materiałów, które nie nagrzewają się pod wpływem wysokich temperatur, dlatego umożliwiają swobodne siedzenie. Ławki i wyposażenie sauny może być wykonane z:

• drewna abachi,
• drewna abachi termo,
• osiki.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń i zapytaj nas o szczegóły oferty, a chętnie Ci o nich opowiemy. Do każdego projektu podchodzimy w sposób indywidulany, dlatego tak ważne jest ustalenie wszystkich detali jeszcze przed rozpoczęciem realizacji zlecenia. Z chęcią przedstawimy najważniejsze informacje o konkretnych typach saun i zaproponujemy rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Zapraszamy do kontaktu!